foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Linia kolejowa nr 18 Kutno - Piła Główna

 

Długość linii - 246,867 km
Wybudowana została w 1851 roku.
Leży na terenie województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego,
a jej całkowita długość wynosi 247,418 km.
Jest ona linią znaczenia państwowego, pierwszorzędną,
wyposażoną w półsamoczynną blokadę liniową dwukierunkową.
W 1984 roku zelektryfikowano linię na odcinku Kutno – Toruń – Bydgoszcz,
a w 1989 roku zakończono elektryfikację odcinka Bydgoszcz – Piła.
Linia przystosowana jest do prędkości 120km/h dla pociągów pasażerskich i 100km/h dla towarowych.


Ważniejsze stacje

Piła Główna, Wyrzysk Osiek, Nakło nad Notecią, Bydgoszcz Główna, Bydgoszcz Wschód, Toruń Główny, Aleksandrów Kujawski, Włocławek, Kutno,

 

Historia

Odcinek linii kolejowej Piła Główna Nakło nad Notecią–Bydgoszcz Główna jest jednym z najstarszych na ziemiach polskich. Powstał już w 1851 roku jako część Pruskiej Kolei Wschodniej Krzyż–Piła–Bydgoszcz–Tczew, której celem było połączenie Berlina z Prusami Wschodnimi. Toruń i Włocławek uzyskały połączenie kolejowe 10 lat później w wyniku budowy Kolei Warszawsko-Bydgoskiej.

Do końca lat 20. XX wieku, czyli do wybudowania najkrótszego połączenia Poznania z Warszawą (przez Konin), wszystkie pociągi łączące zachodnią Europę z Warszawą kursowały na odcinku Poznań–Warszawa przez Gniezno, Inowrocław, Toruń i Kutno. Do zakończenia magistrali węglowej (Śląsk – port w Gdyni, 1930 r.) linia stanowiła też ważną drogę wywozu polskiego węgla do portów bałtyckich.

W 1984 roku zelektryfikowano linię na odcinku Kutno–Toruń–Bydgoszcz, a w 1989 roku zakończono elektryfikację odcinka Bydgoszcz–Piła.

 

Powrót do wykazu linii