foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Zakłady Cegielskiego

Pozbawiony środków do życia, otworzył na bazarze sklep z narzędziami rolniczymi.

Czytaj więcej

Historia Piły PKP

Trochę z historii PKP w Pile

Czytaj więcej

Stacja Stara Łubianka

Stacja Stara Łubianka położona jest na linii Piła - Ustka

Czytaj więcej

Przystanek osobowy Ptusza

Stacja Ptusza ( przystanek osobowy) położona jest na linii Piła - Ustka

Czytaj więcej

Witam na stronie

o kolei

Pociągi osobowe

Kategorie pociągów osobowych są obecnie trzy: osobowe, pośpieszne i ekspresy. Ich podział wynika z tej różnicy, że pociąg osobowy zatrzymuje się na każdej stacji i przystanku osobowym na swojej trasie. Pośpieszny - nie. Ekspresy zatrzymują się tylko w największych miastach lub też dopiero na stacji końcowej.

W Polsce mamy obecnie parę firm zajmujących się przewozami kolejowymi. Są to Przewozy Regionalne, PKP InterCity oraz firmy lokalne, zajmujące się tylko przewozami w kategorii osobowej.
W Przewozach Regionalnych, pociągi kategorii osobowej zwą się Regio, pośpiesznej InterRegio, a ekspresowej RegioEkspress.
PKP InterCity nie prowadzi usług przewozu kategorią osobową, pośpieszne zwą się TLK, a w kategorii ekspresowej mamy EX oraz EIC. Różni je w zasadzie to, że EX zatrzymuje się gdzieś po drodze, EIC dopiero na stacji końcowej, a w trakcie podróży dostajemy kawę i ciastko. Rezerwacja w tych pociągach jest obowiązkowa.

 

Pociągi towarowe.

Pociągi towarowe bezpośrednie – składają się z tego samego rodzaju wagonów towarowych i przeznaczone są do przewozu jednorodnego rodzaju ładunku w masowych ilościach. Zasadniczo są to pociągi towarowe wahadłowe, których istota przewozu polega na przemieszczaniu się zwartego składu wagonów towarowych z ładunkiem w jednym kierunku i wagonów próżnych w drodze powrotnej. Pomiędzy przewozem ładunków następują – w punktach zwrotnych – operacje załadunku i rozładunku.
Pociągi towarowe grupowe – zestawione mogą być z tego samego rodzaju wagonów towarowych albo różnych rodzajów wagonów towarowych, ale zgrupowanych według miejsc przeznaczenia, do jakiego dana grupa wagonów będzie kierowana. Może być od dwóch do kilku grup wagonowych w pociągu towarowym. Ten typ pociągu towarowego umożliwia obsługę kilku punktów docelowych ładunku, szczególnie wtedy, gdy część trasy przewozu poszczególnych grup wagonów – od punktu nadania do punktu przeznaczenia – pokrywa się. W trakcie przewozu, w optymalnym do tego celu punkcie, pociąg towarowy grupowy jest dzielony, a grupy wagonowe kierowane są do poszczególnych punktów docelowych jako nowo sformowane pociągi towarowe..
Pociąg towarowy intermodalny – zestawiony z wagonów towarowych przeznaczonych do przewozów jednostek ładunkowych (takich jak kontenery, naczepy samochodowe lub całe samochody ciężarowe)..
Pociągi zdawcze i zbiorowe – przeznaczone są do obsługi punktów ładunkowych przynależnych do rejonu obsługi danej stacji rozrządowej. Ich przeznaczeniem jest dostarczanie do tych punktów wagonów (ładownych i zamówionych próżnych pod załadunek) oraz zabieranie wagonów (po rozładunku albo załadowanych). Wagony po dostarczeniu na stację rozrządową są formowane w nowe pociągi i kierowane w dalszą drogę..
Pociągi odcinkowe – przeznaczone są do obsługi przewozów pomiędzy stacjami rozrządowymi. Wśród tego typu pociągów wyróżnić można pociągi towarowe dalekobieżne, których trasa przejazdu przebiega tranzytem przez co najmniej jedną stację rozrządową..